سرور اختصاصی مجازی (Virtual Dedicated Server — VDS)

سرور اختصاصی مجازی (Virtual Dedicated Server — VDS)
سرور خصوصی مجازی تمامی امکانات یک سرور اختصاصی را دارا بوده ولی حدود سخت افزاری آن بوسیله نرم افزارهای VMWare جدا می شود.

سرور خصوصی مجازی (Virtual Private Server — VPS) یا به اختصار سرور مجازی (وی پی اس)، بیشتر امکانات یک سرور واقعی (اختصاصی) را داراست، اما میزان منابع سخت افزاری آن با استفاده از جدیدترین نرم‌افزارها و شیوه‌های مجازی‌سازی تعریف شده‌ است.

این نوع سرویس، مناسب افراد، شرکت‌های کوچک یا نوپایی است که به سرور اختصاصی (Dedicated Server) نیاز دارند، اما توجیه اقتصادی لازم را برای اجاره کامل یک سرور اختصاصی ندارند.

هزینه این خدمات پایین تر از سرور اختصاصی بوده اما از نظر کارایی و قابلیت های اجرایی همانند سرور اختصاصی عمل می کند. علاوه بر آن نسخه های پشتیبانی از سرور مجازی به راحتی قابل بازیابی می باشد.

این سرویس در مقایسه با سرویس میزبانی وب، امکان فراهم نمودن دسترسی Administrator را برای مشتریان فراهم نموده و با توجه به مجزا بودن سیستم فایل مجازی امنیت بیشتری داشته و مطمئن خواهید بود که اطلاعات شما کاملا”دور از دسترس سایران خواهد بود.

عملکرد طیف گسترده ای از تکنولوژیهای مجازی سازی (مثل VMware ESXi ) و همچنین برخی از راهکارهای Clustering اعم از (Microsoft Cluster Service)، مستلزم مهیا بودن بستری برای تبادل ارتباط لایه دو، روی Segment های Ethernet است.

گسترش استفاده از این نوع تکنولوژیها در مراکز داده و همچنین بین دیتاسنترها (دیتاسنترهایی که در چندین Location مختلف جغرافیایی اما تحت یک سیستم مدیریت می شوند)، سازمانها را مجبور به شیفت دادن بسترهای ارتباطی، از شبکه های لایه سه به سمت مدلهای لایه دو می کند.