سرور اختصاصی (Dedicated Server)

سرور اختصاصی (Dedicated Server)
در این نوع سرویس امکانات متنوعی برای سرویس گیرنده فراهم می شود که از آن جمله می توان به اختصاصی بودن سرور برای مشتری، فضای نگهداری بالا، امکان داشتن ترافیک بالا، تسلط و کنترل کامل بر روی سرور اختصاص یافته، امکان تهیه نسخه پشتیبان (Backup) از اطلاعات و داده های سازمان و امکان مدیریت سرور اختصاصی اشاره کرد.

بهره مندی از این ویژگی ها سبب شده است تا بسیاری از سازمان ها داشتن یک سرور اختصاصی در یک مرکزداده مورد اعتماد را مناسبتر و به صرفه تر دانسته و از این روش استفاده نمایند.

سرور اختصاصی (Dedicated Server) یکی از خدمات مراکز داده است که امکان اجاره یک سرور فیزیکی کامل را برای مشتریان فراهم می‌کند.

از ویژگی‌های مهم این نوع سرویس، انعطاف‌پذیری بسیار بالای آن در مقایسه با سرورهای اشتراکی است.

در سرورهای اشتراکی، تعداد زیادی از مشتریان به صورت مشترک از یک سرور و منابع آن استفاده می‌کنند.

اما با خرید سرویس سرور اختصاصی، کنترل کامل یک سرور در اختیار مشتری قرار گرفته و امکان مدیریت کامل آن، اعم از انتخاب سیستم عامل، نوع سخت افزار، پیاده‌سازی و سفارشی‌سازی استراتژهای امنیتی، در اختیار داشتن تمام منابع سخت افزاری (شامل حافظه، پردازنده،

فضای ذخیره‌سازی)، بهره‌مندی از تمام پهنای باند اختصاص یافته و … برای مشتری فراهم می‌شود.

این ویژگی‌ها سبب شده است تا بسیاری از سازمان‌ها و موسسات این نوع سرویس را برای میزبانی وب‌سایت و داده‌های خود برگزینند.

مزایای سرور اختصاصی

در یک سرور اختصاصی، کنترل کامل جوانب امنیتی نرم‌افزارها و سیستم‌عامل در اختیار مشترک قرار می‌گیرد. همین مسئله موجب می‌شود تا امنیت سرور و داده‌های شما تحت الشعاع پیکربندی ناصحیح و گاه خطرناک سایر مشترکین قرار نگیرد. از سوی دیگر، بهره‌مندی از تمام قدرت پردازشی سرور فیزیکی موجب می‌شود تا کلیه فعالیت‌ها با سرعت بیشتری انجام شوند.

این در حالی است که سرعت پردازش داده‌ها در سرورهای اشتراکی به جهت تقسیم منابع پردازشی مابین سایر مشترکین، ممکن است گاها با کندی مواجه شود.

اتصال این نوع سرورها از طریق پهنای باند اختصاصی و بسیار پر سرعت به اینترنت، زمینه دسترس‌پذیری و پایداری حداکثری آنها را فراهم می‌کند.

برخلاف سرورهای اشتراکی، کارکرد سایر مشترکین هیچ‌گاه در پهنای باند اختصاص یافته به سرور اختصاصی اخلالی ایجاد نمی‌کند و همین مسئله موجب می‌شود تا این نوع سرور بدون افت سرعت، توانایی پردازش طیف بسیار بیشتری از درخواست‎‌های مراجعه‌کنندگان را داشته باشد.

شاید قیمت سرور اختصاصی در مقایسه با سرور اشتراکی چندان ارزان نباشد اما این نوع سرویس دارای مزایای متعددی است. شرکت ارایه دهنده خدمات سرور اختصاصی، وظیفه حفاظت و نگهداری فیزیکی از سخت‌افزار مطابق استانداردها، برقراری اتصال پرسرعت شبکه، تامین پهنای باند اختصاصی، برق‌رسانی بدون وقفه و همچنین نظارت تمام وقت (۲۴/۷) بر فعالیت صحیح سرور اختصاصی را بر عهده دارد.

سرور اختصاصی راهبر

دیتاسنتر راهبر با ارایه خدمات سرور اختصاصی در ایران و سرورهای قدرتمند HP، تاکنون مورد اطمینان و اعتماد بسیاری از موسسات، شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی قرار گرفته است و آماده پاسخگویی و تامین طیف وسیعی از نیازهای شما در حوزه خدمات مرکز داده می‌باشد. در ادامه، به معرفی برخی از طرح‌ها و مشخصات سرورهای اختصاصی شرکت خدمات انفورماتیک راهبر می‌پردازیم.